Vlastnosti: Ametyst je mimořádně mocný kámen s obrovskou ochrannou silou, obdařený vysoce spirituálními vibracemi. Brání nositele před psychickými útoky, neboť jejich energii proměňuje v lásku.Ametyst nedovoluje geopatogenním zónám a negativní energie prostupovat prostředím kolem nás. Jeho výborný  při meditacích. Ametyst má silnou léčivou a očistnou moc. Překonává závislosti a bloky všeho druhu. Pokud se užívá na vyšších úrovních osobnosti, otevírá ametyst bránu do jiného světa.Kámen působí příznivě na schopnost rozhodování. Podporuje přání  ve skutečnost. Po duševní stránce uklidňuje a sjednocuje, napomáhá přenosu nervových signálů v mozku. Pomáhá proti nespavosti způsobené přílišnou aktivitou mysli a chrání před opakujícími se nočními můrami. Ametyst zlepšuje paměť i motivaci. Rovněž pomáhá zapamatovat si sny a správně jim porozumět.

Odstraňuje strach, obavy a zlobu. Potlačuje smutek a lítost. Pomáhá vyrovnat se s prožitou ztrátou. Přináší božskou lásku, nabízí vhled do skutečné podstaty člověka. Otevírá cestu pro rozvoj intuice a podporuje tělesné vlohy. Jedná se o vynikající kámen pro meditaci a věštění.

Léčebné využití: Ametyst podněcuje produkci hormonů.Posiluje systém žláz s vnitřní sekrecí a metabolizmus a chrání vylučovací orgány a imunitní systém. Skvěle čistí krev. Ametyst dokáže ulevit od tělesné, citové a duševní bolesti nebo od stresu. Umí také zablokovat geopatogenní zóny. Zmírňuje bolesti hlavy a uvolňuje napětí. Tento kámen zmenšuje podlitiny, léčí rány a pomáhá odstraňovat otoky. Pomáhá rovněž při poruchách sluchu. Léčí nerovnováhu žaludečního a dýchacího systému. Pomáhá při kožních chorobách, buněčných poruchách a nerovnováze zažívacího traktu. Blahodárně působí na střeva, kde reguluje stav střevní flóry, odstraňuje parazity a zlepšuje vstřebávání vody. Ametyst léčí nespavost a zajišťuje klidný spánek.