Vlastnosti:  Citrín je citrónový křištál , který  nepotřebuje čištění. Pohlcuje, proměňuje, rozptyluje a uzemňuje negativní energii, díky čemuž má mimořádný ochranný účinek v prostředí, ve kterém se jeho majitel pohybuje. Citrín přináší energii do všech úrovní života. Jakožto ochránce aury funguje jako systém včasného varování, čímž poskytuje svému nositeli vždy dostatek času  na vlastní obranu. Dokáže rovněž čistit čakry - zejména čakru solar plexu a pupeční. Aktivuje k činnosti korunní čakru a zesiluje intuici. Citrín také pročišťuje vyšší úrovně osobnosti a uvádí je do rovnováhy s nižším fyzickým tělem.

Citrín funguje jako účinný čistič a regenerátor. Je to kámen, který v sobě uchovává sluneční energii, působí blahodárně. Svému majiteli předává teplo, energii a  zvyšuje jeho tvůrčí schopnosti.Je to jeden z kamenů hojnosti. Tento dynamický kámen učí, jak k sobě přilákat bohatství a prosperitu společně s úspěchem a všemi dobrými a příjemnými věcmi, které svět nabízí. Citrín je šťastný, štědrý kámen, který vás bude ponoukat, abyste se o všechno rozdělili - ale současně vám dopomůže žít v hojnosti. Melancholie a negativní emoce nemají v jeho blízkosti místo. Jedná se o kámen, který velice dobře poslouží při urovnávání vztahů ve skupinách či v rodině, kde vládnou spory.

Na duševní úrovni citrín napomáhá, abychom se přijali takoví, jací jsme,současně dodává sebedůvěru. Posiluje individualitu, zvyšuje motivaci, podněcuje tvůrčí schopnosti a sebevyjádření. Díky tomuto krystalu nebudete tak přecitlivělí - zejména na kritiku okolí. 

 

Léčebné využití:  Citrín je vynikající kámen, pokud jde o obnovu ztracených sil a energie. Blahodárně působí při chronickém únavovém syndromu kde napomáhá vrátit se do normálu. Citrín povzbuzuje trávení, slezinu a slinivku břišní. Zažehnává infekce v ledvinách a močovém měchýři. Pomáhá při očních problémech, podporuje krevní oběh, zbavuje krev toxických látek, podněcuje činnost brzlíku a udržuje v rovnováze funkci štítné žlázy. Pomáhá posilovat nervy. Citrín také pomáhá zbavovat se všeho škodlivého - příznivě se projevuje při zácpě a jako elixír působí blahodárně při problémech s menstruací a některých symptomech spojených s menopauzou, kdy uvádí do rovnováhy jednotlivé hormony a zahání únavu.

Citrín noste tak, aby byl v kontaktu s kůží,též Citrín poslouží dobře při meditaci. Citrín se dává do tzv. rohu hojnosti který představuje nejvzdálenější zadní levý kout od vstupních dveří, nebo ode dveří do místnosti obchodu ,svého domu  anebo tam, kde ukládáte peníze. Na slunci citrín bledne.