Vlastnosti:  Jaspis pestrý je znám jako kámen odstraňující stres, negativní energii a noční můry. Je to kámen klidu, duševní i tělesné rovnováhy. Vzhledem k pestré škále barev můžeme každou barevnou odrůdu přiřadit k jedné z čaker.

Je kamenem kreativity a fantazie, ale i zemitých vlastností, díky niž nás drží při zemi. Pomáhá nám přeměnit ideje ve skutečnost. Jaspis nabízí oporu a pomoc ve stresu, přináší klid a uvědomění celku. Používá se při léčbě, sjednocuje všechny aspekty života. Jaspis připomíná lidem, aby si vzájemně pomáhali. Zajišťuje ochranu a uzemňuje energie těla. Pohlcuje negativní energii. Udržuje vyvážený poměr mezi složkami jin a jang a současně zajišťuje rovnováhu duševní, citové a tělesné roviny s éterickou říší.

V duševní rovině napomáhá jaspis při rychlém uvažování. Zvyšuje organizační schopnosti a schopnost posuzovat věci jako celek. Povzbuzuje rozvoj představivosti a proměnu myšlenek v činy.Na fyzické rovině prodlužuje sexuální rozkoš.

Léčebné využití:  Jaspis podporuje oběhový systém, trávení a funkci pohlavních orgánů. Udržuje rovnováhu minerálních látek v těle. Zvlášť dobře účinkuje jako drahokamový elixír, neboť v takové podobě nevyvolává příliš velké tělesné podráždění.