Vlastnosti: Křištál je díky své jedinečné spirálové krystalické formě nejúčinnější léčivý krystal a nejsilnější zesilovač energie na této planetě. Nachází se po celém světě. Pohlcuje, ukládá, uvolňuje a reguluje energii a také ji dokáže výborně odblokovávat. Biomagnetické pole se v případě, že držíte v ruce křištál, zdvojnásobí. Současně křištál odstraňuje svalové křeče a chrání před radiací. Vytváří elektromagnetické vlny a odstraňuje elektrostatický náboj.

Práce s krystaly křištálu na vibrační úrovni umožňuje naladění na specifickou energii, kterou potřebujeme k uzdravení nebo ke splnění duchovního úkolu. Uvádí energii do nejdokonalejšího možného stavu a odstraňuje vzniklou nerovnováhu. Čistí a uzdravuje jednotlivé orgány, současně vede k hlubokému pročištění duše a spojení duševní dimenze s myslí.

Na duchovní úrovni zvyšuje  energii na nejvyšší možnou míru. Na mentální úrovni napomáhá soustředění a prostoupit do své paměti.

V přírodě se vyzkytuje ve více barvách.

Léčebné využití: Křištál je nejdokonalejší léčivý kámen a lze jej užít při řešení jakéhokoli problému. Podněcuje činnost imunitního systému a uvádí tělo do rovnováhy. Výborně působí při hojení popálenin. Křemen uvádí do vzájemné harmonie čakry.

Projasňuje mysl, nabíjí novou energií, zklidňuje, podporuje neutralitu, odstraňuje negativní emoce, chrání auru a odstraňuje bloky bránící volnému toku energie v těle. Ovlivňuje funkci štítné žlázy, srdce, krevní oběh, plíce, zažívací ústrojí, pomáhá při nevolnostech, závratích, bolestech hlavy a migréně, tlumí horečku. Příznivý účinek má i na vlasy, pokožku, nehty, sliznice a snižuje otoky.

Velice důležité je jeho očista,ta se provádí v misce s živou vodou a nabíjí se na slunci.