Vlastnosti:   Tanzanit je kámen s vysokými vibracemi. Umožňuje přecházet do stavů změněného vědomí a hluboké meditace. Při pohledu z různých směrů mění barvu. Tato proměnlivá barva podporuje zvyšování úrovně vědomí. Tanzanit je odrůdou zoisitu, vykazující zřídka čistě modrou barvu, obvykle je fialovo-modrý.

Kámen zajišťuje spojení s andělskými říšemi duchovními průvodci a nejvyššími Mistry. Tanzanit čerpá informace ze záznamů akaši a umožňuje vnitřní i vnější putování. Aktivuje spojení základní a vyšší korunní čakry a spojuje vyšší mysl s tělesným světem. Stimuluje činnost krční čakry. Umožňuje zpracování informací přijatých z vyšších úrovní.Působí i v kombinaci s jinými kameny, jako jsou akvamarín a vltavín.

Léčebné využití:  Při léčení působí Tanzanit na oblast hlavy, krku a hruďi. Lze z něj vyrobit vynikající drahokamovou esenci. Pokud se přidá k  Danburitu slouží k léčení minulých životů, odstraňuje  staré stereotypy karmické nerovnováhy a vytvoří v duši prostor, do nějž lze vložit nové způsoby jednání.Stejně jako ostatní modré drahokamy má Tanzanit uklidňující účinek účinek jak na naše tělo, tak i naši mysl.